Kõrge Energia ja Arvutusfüüsika Laboratooriumi tegevusvaldkond on seotud looduse fundamentaalse ülesehituse väljaselgitamisega. Tegeleme teoreetilise ja eksperimentaalse osakestefüüsika ja astro-osakeste füüsikaga, kosmoloogia, inflatsiooni ja varase Universumi füüsikaga, eriti gravitatsioonilainetega, ning arvutusfüüsikaga. Hiljuti loodi laboris tuumafüüsika rühm.
Meie laboris töötab üle 20 inimese enam kui kuuelt eri maalt. Meie eksperimentaatorite rühm kuulub CERN-i Compact Muon Solenoid (CMS) kollaboratsiooni. Kuulume ka Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) gravitatsioonilainete detektori LISA kollaboratsiooni.
Looduse fundamentaalse ülesehituse väljaselgitamisega gravitatsioonilainete abil tegeleme tippkeskuses „Fundamentaalne universum“ koostöös Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooliga. Teeme koostööd Tartu Ülikooli, Helsinki Füüsikainstituudi, Tallinna Tehnikaülikooli ja Lundi Ülikooli osakestefüüsikute ja kosmoloogidega.
Labori arvutuskeskuse võimsal klastril on 6000 protsessorituuma ja 4 PB salvestusmahtu. Klastril tehakse CMS osakestefüüsika simulatsioone, varajase universumi faasisiirete ja muid suurt võimsust nõudvaid arvutusi. Võtame osa ETAIS Eesti teadusarvutuste infrastruktuuri arendamisest.